Socjologowie z Centrum Lewady i KIIS twierdzą, że „od końca 2017 r. Ukraińska opinia publiczna ma tendencję do zwiększania pozytywnego nastawienia do sąsiedniego państwa”.
Zwolennicy reżimu wizowego i jego przeciwnicy w obu krajach są niemal równo podzieleni / UNIAN
Świadczą o tym badania socjologiczne Centrum Levada w Rosji i Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii na Ukrainie, który UNIAN ma dane.
„Dynamika wzajemnego postrzegania wciąż wskazuje na bardziej pozytywny wizerunek Rosji wśród mieszkańców Ukrainy niż pozytywny wizerunek Ukrainy wśród mieszkańców Rosji. Ponadto od końca 2017 r. Ukraińska opinia publiczna ma tendencję do zwiększania pozytywnego nastawienia do sąsiedniego państwa. Z kolei negatywne nastawienie mieszkańców Rosji do Ukrainy jest bardziej stabilne, a wahania w stosunku do sąsiada w tym okresie są losowe i statystycznie nieistotne ”, czytamy we wspólnym wydaniu.
Na pytanie zadawane w Rosji: „Jak ogólnie czujesz się teraz na Ukrainie?” 55% odpowiedziało, że „głównie złe” i „bardzo złe” (w lipcu było 49%). Jednocześnie Ukraina jest traktowana „bardzo dobrze” i „głównie dobra” przez 33% respondentów w Federacji Rosyjskiej (w lipcu było 37%). Trudno odpowiedzieć na 12% (w lipcu 15%).
Czytaj także ukraińskie sądy nie ufają prawie 80% populacji - badanie
Jednocześnie pytanie zadawane na Ukrainie brzmi: „Jak ogólnie czujesz się teraz w stosunku do Rosji?” 48% odpowiedziało, że „bardzo dobre” lub „głównie dobre” (45% w lipcu), 32% - „głównie złe I bardzo źle (38% w lipcu). 19% respondentów uznało, że trudno odpowiedzieć (18% w lipcu).
Jak zauważają socjologowie, jeśli spojrzymy na dane pokazujące pożądany rodzaj relacji z sąsiednim krajem, to widzimy, że zwolennicy reżimu wizowego i jego przeciwnicy w obu krajach są prawie równi.
Socjolodzy zauważają również, że do 2014 r. Udział Rosjan, którzy opowiadają się za ścisłymi granicami, przekroczył podobny udział wśród mieszkańców Ukrainy, którzy poparli system wizowy z Federacją Rosyjską. Ale po odwrotnej sytuacji odnotowuje się, że liczba zwolenników reżimu wizowego między krajami jest wyższa wśród ludności Ukrainy niż Rosja. We wrześniu 2018 r., W porównaniu z marcem, udział zwolenników wiz spadł w obu krajach: w Federacji Rosyjskiej ze względu na wzrost odsetka Rosjan, którym trudno odpowiedzieć na Ukrainie - ze względu na tych, którzy opowiadają się za otwartymi granicami i bezwizowymi, o ile te fluktuacje wskazują na zasadnicze zmiany w postrzeganiu siebie nawzajem i konieczne jest monitorowanie dalszej dynamiki, podkreślają eksperci.
Tak więc 32% ankietowanych Rosjan uważa, że „stosunki Rosji z Ukrainą powinny być takie same jak w przypadku innych państw - z zamkniętymi granicami, wizami, celnymi” (w marcu było 39%). 45% respondentów w Federacji Rosyjskiej wskazało, że „Rosja i Ukraina powinny być niezależne, ale przyjazne państwa - z otwartymi granicami, bez wiz i ceł” (w marcu było też 45%). Jednocześnie 16% Rosjan uważa, że „Rosja i Ukraina powinny zjednoczyć się w jedno państwo” (w marcu było 10% takich osób). Trudno odpowiedzieć 6% (w marcu 5%).
Z kolei 39% Ukraińców uważa, że stosunki powinny być z zamkniętymi granicami, wizami, cłami (w lutym było 44%), 50% - stosunki powinny być z otwartymi granicami, bez wiz i ceł (w lutym 44%). 4% Ukraińców uważa, że Ukraina i Federacja Rosyjska powinny zjednoczyć się w jedno państwo (w lutym 3%). Trudno odpowiedzieć na 8% (w lutym 9%).
Badanie Levada Center zostało przeprowadzone w Federacji Rosyjskiej w dniach 20-26 września przy użyciu reprezentatywnej, całkowicie rosyjskiej próby populacji miejskiej i wiejskiej 1600 osób w wieku 18 lat i starszych w 136 miejscowościach, 52 regionach Federacji Rosyjskiej.
KIIS przeprowadził ankietę wśród mieszkańców Ukrainy w dniach 8-23 września na próbie 2 tys. 26 osób, reprezentujących populację powyżej 18 roku życia.
Jak donosi UNIAN, ponad połowa Ukraińców jest gotowa bronić integralności terytorialnej Ukraina z bronią w ręku.
Jeśli zauważysz błąd, zaznacz go myszką i naciśnij Ctrl + Enter
Na pytanie zadawane w Rosji: „Jak ogólnie czujesz się teraz na Ukrainie?